Nadal myślisz, że warsztaty antydyskryminacyjne nie są dla Ciebie? W takim razie przedstawię Ci 10 powodów dla których zmienisz zdanie!
Na początku opowiem Ci historię. Jakieś 6 lat temu też tak myślałam. Na swój pierwszy warsztat antydyskryminacyjny poszłam tylko dlatego, że … znajomym brakowało ludzi do projektu. Serio, tak to u mnie wyglądało. Pomyślałam sobie „Zrobię dobry uczynek bo oni będą mieli brakującą osobę, a ja może nauczę się czegoś nowego”. Totalnie nie wiedziałam czego się mogę spodziewać. Po szkoleniu, które trwało tydzień – wyszłam już jako inna osoba. Bardziej uważna na siebie i innych. Zaczęłam dostrzegać tak wiele rzeczy dookoła mnie, których wcześniej nie widziałam. Od tego czasu bardziej zwracam uwagę na to, że swoimi słowami kształtuję rzeczywistość wokół mnie, a wcześniej bym o tym nie pomyślała. Trener i trenerka zainspirowali mnie do tego stopnia, że chciałam chłonąć więcej i więcej. I robię to do tej pory. Sama zaczęłam uczyć. Od dwóch lat prowadzę warsztaty antydyskryminacyjne i dzięki nim pokazuje osobom, że świat nie jest czarno-biały.
Nie przekonało Cię to? To zapraszam do dalszej części artykułu!
10 powodów, dla których warto wziąć udział w warsztatach antydyskryminacyjnych:
- Będziesz bardziej wrażliwy/a.Nie, i nie ma tu co mówić, że wrażliwość jest tylko dla kobiet. Bo to jeden z powszechnie krążących stereotypów. Wrażliwość bardzo mocno łączy się z empatią i współodczuwaniem. A moim zdaniem bez empatii nie można zbudować trwałych i mocnych relacji z innymi. Bez tej cechy ludzie byliby robotami.
- Poznasz ciekawych ludzi, którzy nastawieni są na pomaganie innym. Ja poznałam tak swoich najbliższych przyjaciół i przyjaciółki, z którymi działam i spotykam się do tej pory.
- Będziesz bardziej uważna/ uważny na to, co się dzieje w Twoim otoczeniu. Dzięki temu będziesz częściej dostrzegała/ dostrzegał nierówności, które dotykają Ciebie, Twoich bliskich i innych osób. A przede wszystkim będziesz dostrzegać je szybciej, dzięki czemu w porę zareagujesz na nie.Pamiętaj. Nie reagowanie na dyskryminujące zachowania innych osób, jest dla nich cichym przyzwoleniem. Reagując pokazujesz, że się temu sprzeciwiasz!
- Wykształcisz postawę szacunku do innych osób. Zadaj sobie w głębi pytanie. Czy chcesz, aby inne osoby Cię szanowały? Lubisz być godnie traktowany/traktowana?
- Zajrzysz wgłąb siebie. Praca na własnych stereotypach i uprzedzeniach jest trudna ale ważna. Dzięki temu będziesz mieć wgląd w swoje emocje i postawy. Myślenie stereotypowe jest krzywdzące dla innych oraz dla nas samych. Bo my również możemy być postrzegane/ postrzegani przez pryzmat stereotypów innych osób.
- Wzmocnisz swoje relacje z innymi osobami poprzez pogłębioną autorefleksję, której się nauczysz na warsztatach.
- Zdobędziesz motywację do zmiany świata na lepsze. Wiadomo, że w jeden dzień go nie zmienimy, ale każdego dnia, możemy to robić drobnymi krokami. Im nas więcej tym lepiej! Chyba chciałbyś/ chciałabyś żyć w świecie, w którym nikomu nie dzieje się krzywda?
- Wzmocnisz swoją asertywność. Łatwiej będzie Ci postawić własne granicę, będziesz świadoma/ świadomy swoich praw, łatwiej przyjdzie Ci mówienie o swoich uczuciach.
- Zdobędziesz umiejętność prezentacji i wypowiadania się przed innymi ludźmi. A jeżeli to potrafisz to na warsztatach będziesz mieć możliwość poćwiczenia negocjacji i prezentowania własnego zdania. Tym bardziej, że podczas szkolenia panuje zasada otwartości i nie oceniania innych osób.
- Będziesz w stanie spojrzeć na rzeczywistość oczami osoby dyskryminowanej przez co wzrośnie Twoje zrozumienie dla ludzkiej różnorodności. Często pracuję dramą, dzięki której wcielamy się w różne role i później wyciągamy wnioski z różnych zachowań, tych wykreowanych na warsztatach oraz tych z własnych doświadczeń.
Mogłabym tak wymieniać i wymieniać jakie korzyści wyniesiesz z warsztatów antydyskryminacyjnych. Mam nadzieję, że podejmiesz wyzwanie i staniesz twarzą w twarz ze swoimi stereotypami i uprzedzeniami. Praca ta nie jest łatwa ale uwierz mi, że bardzo owocna. Gwarantuję Ci, że jakość Twojego życia znacznie się poprawi.
Na początku warsztatów tworzymy wspólny kontrakt, który zapisujemy w punktach. Zasady proponowane są przez osoby uczestniczące. Ważne jest, aby dojść do wspólnego konsensusu w sprawie zaproponowanych zasad. Każdy punkt omawiamy wspólnie na forum. Robimy to po to, aby każda osoba czuła się bezpiecznie i swobodnie na warsztacie oraz po to, żeby współpraca przebiegała sprawnie.
PAMIĘTAJ! Ważną rzeczą przy wyborze warsztatów i szkoleń jest to, żeby dobrze sprawdzić wcześniej umiejętności, kompetencje i doświadczenie osób prowadzących. Bo warsztat może przeprowadzić każda osoba. Ale przeprowadzić umiejętnie, tak, aby jak najwięcej osób wyniosło z niego wartości dla siebie to już niekoniecznie.
Macie już doświadczenie z takimi warsztatami? Czy moje powody Was przekonują? Podzielcie się koniecznie ze mną swoimi spostrzeżeniami w komentarzach! 🙂
23 Komentarze
Hamak Life · 01/02/2017 o 13:42
Ciekawe…spodziewałam się po tytule zupełnie czegoś innego, a z tego co piszesz, wyciągam wniosek, że to po prostu dobre warsztaty psychologiczne 🙂
Klaudia Waryszak-Lubaś · 01/02/2017 o 14:13
A czego się spodziewałaś? 🙂
elka · 01/02/2017 o 14:01
To ciekawe i naprawdę rozwojowe.Super sprawa.
Klaudia Waryszak-Lubaś · 01/02/2017 o 14:13
Dziękuję i szczerze polecam warsztaty 🙂
Dorotka G · 04/02/2017 o 16:03
Muszę przyznać, że pierwszy raz słyszę o takich warsztatach dlatego z chęcią bym się na wybrała. =)
Klaudia Waryszak-Lubaś · 04/02/2017 o 18:38
Polecam i zapraszam 🙂
Ama Ndra · 04/02/2017 o 18:36
Bardzo fajne warsztaty, nigdy o takich nie słyszałam 🙂
Klaudia Waryszak-Lubaś · 04/02/2017 o 18:38
Dziękuję 🙂
Joanna Baranowska · 04/02/2017 o 21:01
Takie warsztaty mogą być niezwykle rozwijające. Moim zdaniem powinny być obowiązkowe w liceach. Sama do pewnych wniosków i odruchów dochodziłam latami (np. jak rozpoznać mowę nienawiści – czy też jej zapowiedź – na tyle szybko, aby zareagować od razu i ją zatrzymać).
Klaudia Waryszak-Lubaś · 07/02/2017 o 07:56
Dziękuję Joanna. Na tyle ile mogę współpracuję ze szkołami. Podstawówki, gimnazja, szkoły średnie. I najlepiej jest zaczynać jak najwcześniej a później powtarzać warsztaty cyklicznie. Za każdym razem osoby zabierają ze sobą coś nowego, odkrywają inną część siebie. Najbardziej satysfakcjonujące w tej pracy jest to, że widzę jak zmiana dokonuje się na moich oczach. Nie u wszystkich, ale nawet jak jedna osoba wyniesie coś dla siebie to dla mnie jest to mega sukcesem!
321startDIY · 08/02/2017 o 15:41
Życzyłabym sobie takich warsztatów w szkole mojej córki – chodzi teraz do ostatniej klasy podstawówki i widzę, że w tym wieku takie zajęcia bardzo by się tam przydały. Jak napisałaś Klaudio, im wcześniej tym lepiej.
Klaudia Waryszak-Lubaś · 08/02/2017 o 18:08
W szkołach też prowadzę takie warsztaty. Współpracuję z różnymi szkołami w Polsce. Zawsze z chęcią poprowadzę takie spotkania. Cieszę się, że podzielasz moje zdanie 🙂
Katarzyna Kuźnicka · 08/02/2017 o 15:44
Mnie przekonałeś 🙂 lubię uczestniczyć w szkoleniach. Wzmacnianie samego siebie i swojej „mocy dzialania” jest bardzo ważne. Kreujemy naszą rzeczywistość każdego dnia. Kiedy to dostrzegamy świat staje się lepszy 😉
Klaudia Waryszak-Lubaś · 08/02/2017 o 18:06
Dziękuję. Zgadzam się z Tobą w stu procentach! 🙂
Anna Mierzyńska · 08/02/2017 o 17:37
Super tekst! Ja społecznie też działam w przestrzeni antydyskryminacyjnej, dlatego już polubiłam fanpage. Im więcej mówimy o edukacji antydyskr., tym większa szansa na dotarcie z nią do innych.
Klaudia Waryszak-Lubaś · 08/02/2017 o 18:05
Wow! Super! Może uda nam się kiedyś zobaczyć i wymienić się doświadczeniami na żywo 🙂
Anna Mierzyńska · 08/02/2017 o 19:23
Byłoby świetnie. 🙂 W Białymstoku to super ważny temat.
Magnolia Pisze · 09/02/2017 o 07:15
Czytając, pomyślałam o swoich studiach psychologicznych. Jestem zaledwie po pierwszym semestrze, ale wiele rzeczy które w sobie odkryłam, czy zrozumiałam, pokrywa się z tym, o czym piszesz 🙂
Klaudia Waryszak-Lubaś · 09/02/2017 o 17:43
Racja, dużo się pokrywa. Myślę o rozszerzeniu tego artykułu i dodaniem nowych rzeczy 🙂
Edyta moj-kawalek-podlogi · 09/02/2017 o 09:49
Świetna inicjatywa! Myślę, że warto zachęcać do brania udziału w warsztatach tego typu! 🙂
Klaudia Waryszak-Lubaś · 09/02/2017 o 17:43
Dziękuję 🙂
niebanalnezycie · 09/02/2017 o 11:33
Nigdy nie słyszałam o czymś takim. Dzieci w szkołach powinny przejść te warsztaty aby uczyć się szacunku do innych oraz siebie. 🙂
naszebabelkowo.blogspot.com · 27/02/2017 o 13:02
Sama jestem bardzo otwarta i myślę, że niewielu ludzi mogłoby powiedzieć, że doświadczyło z mojej strony jakiejkolwiek dyskryminacji. Ale faktycznie uważam, że każdemu przydałyby się takie warsztaty we współczesnym świecie, w którym „inność” ma niestety często znaczenie bardzo pejoratywne i jest postrzegana jako powód do wykluczenia i stygmatyzacji.