6 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku hasłem przewodnim jest „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci” a poruszany będzie temat hejtu czy mowy nienawiści.
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Na samym początku to wydarzenie było świętowane tylko w krajach europejskich, natomiast dzisiaj, organizowane jest na całym świecie, w 130 państwach.
Pewnie się zastanawiacie, dlaczego warto zainteresować się tym wydarzeniem. Głównie dlatego, że jego celem jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego internetu, czyli takiego, który dba o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Prowadzona jest wtedy edukacja dla dzieci, rodziców, opiekunów i opiekunek prawnych czy dla nauczycieli i nauczycielek.
Obelgi, wulgaryzmy, obraźliwe komentarze to codzienność w internecie. Większość ludzi nie ma problemu z używaniem tego na co dzień. Być może dlatego, że jeszcze do niedawna mogli czuć się anonimowo. Chociaż z drugiej strony, ludzie nie czują się źle, że podpisują się imieniem i nazwiskiem pod hejtami i cyberprzemocą. Na pewno każdy czy każda z nas chociaż raz doświadczyła tego typu zachowań w internecie.
Jednak z moich obserwacji wynika, że ludzie coraz częściej zaczynają reagować na hejty. Coraz więcej serwisów społecznościowych ma opcję zgłaszania obraźliwych komentarzy czy mowy nienawiści. Istnieją również organizacje, które zajmują się reakcją i walką z hejtami. Podobnie jest z organami ścigania, które dostały zielone światło na takie działania, jednak w praktyce różnie to bywa.
A co w takim razie z Wolnością Słowa?
Wolność słowa kończy się tam, gdzie zaczynają się działania przemocowe w stosunku do drugiego człowieka
Warto też pamiętać o tym, że BRAK REAKCJI, JEST PRZYZWOLENIEM NA TAKIE ZACHOWANIE.
Ludzie hejtują ale kiedy doświadczają tego sami lub ktoś z ich bliskich, to wtedy nie jest już tak kolorowo. Jeżeli potrafimy tworzyć obraźliwe komentarze czy wylewać masę hejtu na innych, to może zastanówmy się w jaki sposób możemy wspólnie stworzyć szacunek do siebie wzajemnie? Szacunek to wartość, która należy się każdemu człowiekowi, więc dlaczego zabieramy go innym?
0 Komentarzy