Często dostaję pytania, gdzie można znaleźć wartościowe i merytoryczne publikacje dotyczące antydyskryminacji i równości. Pomyślałam, że stworzę specjalnie dla Was taki wpis, w którym zbiorę podręczniki, raporty i publikacje, którymi się inspiruję ( i tak naprawdę zaczytuję :)).

Poniżej znajduje się 10 publikacji, które dla Was przygotowałam. Zapraszam 🙂

  1. Kompas.
    Kultowa pozycja jeżeli chodzi o publikację dla trenerów i trenerek. Przez wielu i wiele uważana za biblię w kontekście praw człowieka i edukacji antydyskryminacyjnej. Znajdziecie w nim informacje na temat jak edukować o prawach człowieka, informacje na temat m.in. edukacji globalnej czy wielokulturowej oraz przykłady ćwiczeń, które możecie wykorzystać na warsztacie lub na lekcji.
  2. Siła, odwaga, solidarność.
    Publikacja wydana przez Fundację Autonomia.
    Podręcznik dla organizacji i instytucji, który jest pierwszą w Polsce publikacją w kompleksowy sposób odnoszącą się do upełnomocnienia (z ang. empowerment) jako jednej ze strategii w walce z przemocą wobec kobiet i dziewczynek oraz inną przemocą ze względu na płeć. Mimo iż jest on dla organizacji i instytucji, to bardzo często wykorzystuję wiedzę merytoryczną zawartą w nim, na warsztatach, które prowadzę. Napisany przez ekspertki w dziedzinie przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć. I co najważniejsze – to Ty w trakcie czytania nadajesz sens tej publikacji 🙂 Z resztą, tutaj napisałam jej recenzję.
  3. Drama wzmacnia.
    To, że kocham dramę to już od dawna można zauważyć na moim blogu 🙂 Publikacja wydana przez Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA. Zawiera wiedzę teoretyczną dotyczącą dramy, antydyskryminacyji oraz edukacji obywatelskiej. Poza tym możecie tam znaleźć scenariusze warsztatów, którymi można się inspirować.
  4. Edukacja antydyskryminacyjna. Podręcznik trenerski.
    Przeżyłam wielkie rozczarowanie kiedy… okazało się, że nie ma już wersji papierowych. Korzystam z PDFu. Ciągle. Merytoryczna, gruba i dla mnie osobiście bardzo wartościowa publikacja. Według mnie kolejna biblia edukacji antydyskryminacyjnej.
  5. Antydyskryminacja. Pakiet edukacyjny.
    Dużą wartością tego pakietu jest to, że można w nim znaleźć informacje, jakie kompetencje powinien/powinna mieć trener/trenerka, zanim podejmie się edukacji antydyskryminacyjnej. Znajdziecie w nim również ćwiczenia, które warto wykorzystać podczas warsztatu lub lekcji.
  6. Wszystkie publikacje edukacyjne wydane przez Amnesty International.
    Tutaj nie muszę się wiele rozpisywać. Każda z publikacji dotyczy konkretnego projektu lub kampanii. Znajdziecie tam materiały dotyczące m.in. zakazu stosowania tortur, praw seksualnych i reprodukcyjnych czy przeciwdziałania dyskryminacji w szkole.
  7. Kompasik. Edukacja na rzecz praw człowieka w pracy z dziećmi.
    To taka miniaturowa wersja kompasu, tyle, że do pracy z dziećmi. Na co warto zwracać uwagę w pracy z dziećmi przy edukacji o prawach człowieka.
  8. Wielka nieobecna – o edukacji antydyskryminacyjnej w systemie edukacji formalnej w Polsce.
    Tym razem przedstawiam raport sporządzony przez Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej. Powstał on w ramach projektu, którego celem było przygotowanie „równościowej” diagnozy systemu edukacji. Szczególnie polecam osobom nauczycielskim.
  9. Edukacja dla godności. Poradnik dla facylitatorów i facylitatorek.
    Znowu publiacja od Amnesty International. Warto do niej zajrzeć, chociażbby dlatego, żeby zrozumieć na czym polega rola facylitatorów i facylitatorek. To nie jest łatwy orzech do zgryzienia. Publikacja „level up”, ze względu na to, że zawiera ćwiczenia szkoleniowe dla grup facylitatorskich. Czyli w jaki sposób uczyć nowe osoby facylitacji.
  10. Zakładki. Przeciwdziałanie mowie nienawiści w sieci poprzez edukację o prawach człowieka.
    Jest to podręcznik stworzony przez Radę Europy dla Kampanii „Bez nienawiści”.  Ponad 240 stronicowa publikacja, w której znajdziecie informacje dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji czy nienawiści. Znajdziecie w niej informacje merytoryczne oraz ćwiczenia warsztatowe. Podoba mi się w nim to, że ćwiczenia pogrupowane są tematycznie.

Każdą z publikacji podlinkowałam, żebyście wszystko mogły_li mieć w jednym miejscu. Jeżeli macie swoje wyrobione zdania na ich temat, to będzie mi miło, jeżeli się ze mną nimi podzielicie 🙂

A jakie są Wasze ulubione publikacje, książki lub materiały, z których korzystacie przy tworzeniu warsztatów?


Pisząc ten artykuł nie stosowałam żadnego rankingu czy hierarchii. Publikacje są przedstawione w kolejności przypadkowej.


5 Komentarzy

Magdalena Górecka · 09/05/2017 o 13:20

Bardzo fajne zestawienie, wczytuję się głębiej!

Martyna · 09/05/2017 o 18:48

Muszę się tymi publikacjami zainteresować. To zdecydowanie „moja” tematyka 😀

Małgosia | Blog Dobre Zielsko · 30/05/2017 o 20:26

Świetny pomysł na warsztaty. 🙂

Za słodko Za słono · 31/05/2017 o 06:00

dużo pozycji literaturowych, teraz tylko pytanie od której zacząć czytać 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *