Często dostaję pytania, gdzie można znaleźć wartościowe i merytoryczne publikacje dotyczące antydyskryminacji i równości. Pomyślałam, że stworzę specjalnie dla Was taki wpis, w którym zbiorę podręczniki, raporty i publikacje, którymi się inspiruję ( i tak naprawdę zaczytuję :)).
Poniżej znajduje się 10 publikacji, które dla Was przygotowałam. Zapraszam 🙂
- Kompas.
Kultowa pozycja jeżeli chodzi o publikację dla trenerów i trenerek. Przez wielu i wiele uważana za biblię w kontekście praw człowieka i edukacji antydyskryminacyjnej. Znajdziecie w nim informacje na temat jak edukować o prawach człowieka, informacje na temat m.in. edukacji globalnej czy wielokulturowej oraz przykłady ćwiczeń, które możecie wykorzystać na warsztacie lub na lekcji. - Siła, odwaga, solidarność.
Publikacja wydana przez Fundację Autonomia.
Podręcznik dla organizacji i instytucji, który jest pierwszą w Polsce publikacją w kompleksowy sposób odnoszącą się do upełnomocnienia (z ang. empowerment) jako jednej ze strategii w walce z przemocą wobec kobiet i dziewczynek oraz inną przemocą ze względu na płeć. Mimo iż jest on dla organizacji i instytucji, to bardzo często wykorzystuję wiedzę merytoryczną zawartą w nim, na warsztatach, które prowadzę. Napisany przez ekspertki w dziedzinie przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć. I co najważniejsze – to Ty w trakcie czytania nadajesz sens tej publikacji 🙂 Z resztą, tutaj napisałam jej recenzję. - Drama wzmacnia.
To, że kocham dramę to już od dawna można zauważyć na moim blogu 🙂 Publikacja wydana przez Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA. Zawiera wiedzę teoretyczną dotyczącą dramy, antydyskryminacyji oraz edukacji obywatelskiej. Poza tym możecie tam znaleźć scenariusze warsztatów, którymi można się inspirować. - Edukacja antydyskryminacyjna. Podręcznik trenerski.
Przeżyłam wielkie rozczarowanie kiedy… okazało się, że nie ma już wersji papierowych. Korzystam z PDFu. Ciągle. Merytoryczna, gruba i dla mnie osobiście bardzo wartościowa publikacja. Według mnie kolejna biblia edukacji antydyskryminacyjnej. - Antydyskryminacja. Pakiet edukacyjny.
Dużą wartością tego pakietu jest to, że można w nim znaleźć informacje, jakie kompetencje powinien/powinna mieć trener/trenerka, zanim podejmie się edukacji antydyskryminacyjnej. Znajdziecie w nim również ćwiczenia, które warto wykorzystać podczas warsztatu lub lekcji. - Wszystkie publikacje edukacyjne wydane przez Amnesty International.
Tutaj nie muszę się wiele rozpisywać. Każda z publikacji dotyczy konkretnego projektu lub kampanii. Znajdziecie tam materiały dotyczące m.in. zakazu stosowania tortur, praw seksualnych i reprodukcyjnych czy przeciwdziałania dyskryminacji w szkole. - Kompasik. Edukacja na rzecz praw człowieka w pracy z dziećmi.
To taka miniaturowa wersja kompasu, tyle, że do pracy z dziećmi. Na co warto zwracać uwagę w pracy z dziećmi przy edukacji o prawach człowieka. - Wielka nieobecna – o edukacji antydyskryminacyjnej w systemie edukacji formalnej w Polsce.
Tym razem przedstawiam raport sporządzony przez Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej. Powstał on w ramach projektu, którego celem było przygotowanie „równościowej” diagnozy systemu edukacji. Szczególnie polecam osobom nauczycielskim. - Edukacja dla godności. Poradnik dla facylitatorów i facylitatorek.
Znowu publiacja od Amnesty International. Warto do niej zajrzeć, chociażbby dlatego, żeby zrozumieć na czym polega rola facylitatorów i facylitatorek. To nie jest łatwy orzech do zgryzienia. Publikacja „level up”, ze względu na to, że zawiera ćwiczenia szkoleniowe dla grup facylitatorskich. Czyli w jaki sposób uczyć nowe osoby facylitacji. - Zakładki. Przeciwdziałanie mowie nienawiści w sieci poprzez edukację o prawach człowieka.
Jest to podręcznik stworzony przez Radę Europy dla Kampanii „Bez nienawiści”. Ponad 240 stronicowa publikacja, w której znajdziecie informacje dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji czy nienawiści. Znajdziecie w niej informacje merytoryczne oraz ćwiczenia warsztatowe. Podoba mi się w nim to, że ćwiczenia pogrupowane są tematycznie.
Każdą z publikacji podlinkowałam, żebyście wszystko mogły_li mieć w jednym miejscu. Jeżeli macie swoje wyrobione zdania na ich temat, to będzie mi miło, jeżeli się ze mną nimi podzielicie 🙂
A jakie są Wasze ulubione publikacje, książki lub materiały, z których korzystacie przy tworzeniu warsztatów?
Pisząc ten artykuł nie stosowałam żadnego rankingu czy hierarchii. Publikacje są przedstawione w kolejności przypadkowej.
5 Komentarzy
Magdalena Górecka · 09/05/2017 o 13:20
Bardzo fajne zestawienie, wczytuję się głębiej!
Klaudia Waryszak-Lubaś · 09/05/2017 o 17:44
Zapraszam 🙂
Martyna · 09/05/2017 o 18:48
Muszę się tymi publikacjami zainteresować. To zdecydowanie „moja” tematyka 😀
Małgosia | Blog Dobre Zielsko · 30/05/2017 o 20:26
Świetny pomysł na warsztaty. 🙂
Za słodko Za słono · 31/05/2017 o 06:00
dużo pozycji literaturowych, teraz tylko pytanie od której zacząć czytać 😉